Waarom is het spoor belangrijk?

Jan 22, 2026

Astalen railis het belangrijkste last-draag- en geleidingselement van elk op spoor- gebaseerd transport- of materiaalbehandelingssysteem, verantwoordelijk voor het dragen van verticale wielbelastingen, het weerstaan ​​van zijdelingse krachten en het handhaven van een nauwkeurige spoorbreedte gedurende lange operationele cycli. De structurele betrouwbaarheid bepaalt rechtstreeks de rijveiligheid, voertuigstabiliteit en onderhoudsfrequentie, vooral bij hoge asbelastingen en voortdurende dynamische belasting. Vanuit dit technische oogpunt moet bij de railselectie rekening worden gehouden met de profielgeometrie, de staalkwaliteit, de hardheidsverdeling en de vermoeiingsprestaties.

 

track rail

 

Als wereldwijde leverancier levert GNEE RAIL stalen rails onder alle belangrijke internationale normen, waaronder GB, EN, UIC, DIN, BS, AREMA/ASCE, JIS, AS, GOST en ISCOR, en ondersteunt het projecten met volledige documentatie, inspectiecoördinatie en internationale logistieke diensten.


Waarom is het spoor belangrijk?

 

Rails zijn van cruciaal belang omdat ze de basis vormenstructurele ruggengraat van spoor- en rail{0}}geleide systemen, waardoor een veilige, efficiënte en betrouwbare verplaatsing van treinen of industriële apparatuur mogelijk wordt. Het belang ervan kan vanuit verschillende technische en operationele perspectieven worden begrepen:

 

  • Eerst railsondersteuning van extreem zware lasten. Treinen en kranen oefenen geconcentreerde verticale en laterale krachten uit via wielen. Sporen verdelen deze krachten over dwarsliggers (dwarsliggers), ballast of betonnen funderingen, waardoor de spoorstabiliteit behouden blijft en permanente vervorming wordt voorkomen. Zonder sterke, goed ontworpen rails kunnen zware voertuigen ontsporen, de infrastructuur beschadigen of de levensduur verkorten.

 

steel rail

 

  • Ten tweede: railsbeweging begeleiden en controleren. Het precieze kopprofiel van een rail, in combinatie met wielflenzen, zorgt ervoor dat voertuigen op een vast pad blijven. Dit is van cruciaal belang voor de veiligheid, vooral op bochten, hellingen en wissels, en zorgt ervoor dat treinen en industriële kranen soepel en voorspelbaar kunnen bewegen.

 

  • Ten derde: railsabsorberen en beheren van dynamische krachten. Tijdens het accelereren, remmen en botsen van de wielen genereren dynamische belastingen spanning en trillingen. Rails dempen, samen met ondersteunende bevestigingsmiddelen, kussens en ballast, deze krachten, waardoor vermoeidheid op zowel de rails als het rollend materieel wordt verminderd en het rijcomfort wordt verbeterd.

 

train rail

 

  • Ten vierde, railszorgen voor duurzaamheid en operationele efficiëntie. Spoorstaalsoorten van hoge-kwaliteit (zoalsU71Mn, U75V, R260 of R350HT) zijn bestand tegen slijtage, vermoeidheid en aantasting van het milieu. Hierdoor worden de onderhoudsbehoeften geminimaliseerd, worden de kosten op de lange- termijn verlaagd en zijn hoge- snelle, zware- transportwerkzaamheden of continue werkzaamheden mogelijk.

 

Cijfer Standaard / Regio Typische samenstelling (gew.%)
R260 EN 13674-1 (Europa) C: 0,67–0,80, Mn: 0,90–1,20, Si: kleiner dan of gelijk aan 0,50
R350HT EN 13674-1 (Europa) C: 0,75–0,85, Mn: 0,80–1,20, Cr: 0,20–0,50
Kwaliteit 260 AREMA (Noord-Amerika) C: ~0,77, Mn: ~1,0–1,2, Si: ~0,2
Kwaliteit 350 AREMA + molenspecificaties (VS/Canada) C: 0,78–0,83, Mn: 0,90–1,20, Cr: 0,2–0,6, + V/Nb (microgelegeerd)
BH Rail (bainitisch) JIS E 1101 (Japan), aangenomen in de EU/India C: 0,65–0,80, Mn: 1,0–1,4, Cr/Mo/Ni (optioneel, molen-specifiek)
U71Mn GB/T 2585 (China) C: 0,65–0,77, Mn: 1,10–1,40, Si: 0,15–0,35
U75V GB/T 2585 (China) C: 0,67–0,77, Mn: 0,70–1,00, V: 0,04–0,12

 

Wat zijn de specificaties voor stalen rails?

 

Stalen railspecificaties definiëren hun dwars{0}}profiel (zoals UIC 60, AREMA 115RE), gewicht per meter (bijvoorbeeld 60 kg/m), materiaaleigenschappen (hoog-koolstofstaal met specifieke hardheid, sterkte, slijtvastheid, vermoeiingssterkte) en maattoleranties voor kritieke onderdelen zoals kop, lijf en voet, zodat ze zware lasten kunnen dragen, slijtage kunnen weerstaan en de spoorstabiliteit kunnen behouden voor verschillende toepassingen, van hoge- snelheid tot zware- trek spoorwegen.

 

light rail

 

Chinese standaardtreinrail

 

Classificatie Hoogte (mm) Kop (mm) Bodem (mm) Dik (mm) Gewicht (kg/m2)
Lightrail 8 KG/M 65 25 54 7 8.42
9 KG/M 63.5 32.1 63.5 5.9 8.94
12 KG/M 69.85 38.1 69.85 7.54 12.2
15 KG/M 79.37 42.86 79.37 8.33 15.2
18 KG/M 80 40 80 10 18.06
22 KG/M 93.66 50.8 93.66 10.72 22.3
24 KG/M 107 51 90 10.9 24.46
30 KG/M 107.95 60.33 107.95 12.3 30.1
Zwaar spoor 38 KG/M 134 68 114 13 38.733
43 KG/M 140 70 114 14.5 44.653
45 KG/M 145 67 126 14.5 45.546
50 KG/M 152 70 132 15.5 51.514
60 KG/M 176 73 150 16.5 60.64
Kraan spoor KW 70 120 70 120 28 52.8
KW 80 130 80 130 32 63.69
KW 100 150 100 150 38 88.96
KW 120 170 120 170 44 118.1

 

JIS E 1103/1101 Standaard stalen rail

 

Standaard: JIS E 1103/1101
Maat Afmeting (mm) Gewicht
(kg/m2)
Lengte (m)
Hoofd Hoogte Onderkant Dikte
JIS 15KG 42.86 79.37 79.37 8.33 15.2 9-10
JIS 22KG 50.8 93.66 93.66 10.72 22.3 9-10
JIS30A 60.33 107.95 107.95 12.3 30.1 9-10
JIS37A 62.71 122.24 122.24 13.49 37.2 10-25
JIS50N 65 153 127 15 50.4 10-25
CR 73 100 135 140 32 73.3 10-12
CR 100 120 150 155 39 100.2 10-12

 

DIN 13674-1-2003 Standaard stalen rail

 

Standaard: DIN 536
Maat Afmeting (mm) Gewicht
(kg/m2)
Lengte (m)
Hoofd Hoogte Onderkant Dikte
A55 55 65 150 31 31.8 10-12
A55 65 75 175 38 43.1
A75 75 85 200 45 56.2
A100 100 95 200 60 74.3
A120 120 105 200 72 100

 

UIC 860 Standaard stalen rail

 

 

Standaard: UIC860
Maat Afmeting (mm) Gewicht
(kg/m2)
Lengte (m)
Hoofd Hoogte Onderkant Dikte
UIC50 70 152 125 15 50.46 12-25
UIC54 70 159 140 16 54.43
UIC60 74.3 172 150 16.5 60.21

 

Hoe kiest u de juiste railspecificaties?

 

Bij het kiezen van de juiste stalen rail moet u het gewicht, het profiel, de materiaalkwaliteit en de behandeling afstemmen op uw specifieke behoeften, voornamelijk op basis van de asbelasting, het verkeersvolume (MGT) en de bedrijfssnelheid, terwijl u ook rekening houdt met de bochtradius, de omgeving (corrosie) en de bestaande infrastructuur met het oog op veiligheid, duurzaamheid en kostenefficiëntie. Zwaardere rails (bijvoorbeeld 60 kg/m+) zijn geschikt voor zware-afstands-/hoge- lijnen; lichter (bijvoorbeeld 30 kg/m2) voor fabrieken/opstelsporen. Materiaalkwaliteit (bijv. R350HT, U75V) en kop-verharding pakken slijtage en vermoeidheid aan, vooral in bochten.

 

Als professionele leverancier van railbevestigingen,GNEE RAILkan verschillende standaard stalen rails leveren, zoals GB, American, BS, UIC, DIN, JIS, Australian en Zuid-Afrika, die worden gebruikt in spoorlijnen, kranen en mijnbouw.

 

Ontvang een offerte en tekening