Welk metaal wordt vaak gebruikt voor treinrails?
Jan 19, 2026
Het spoor is een essentieel onderdeel van het spoor, en zijn functie is om de treinwielen vooruit te geleiden door de enorme druk te weerstaan die door de wielen wordt uitgeoefend. Stalen rails moeten een glad, stabiel en ononderbroken roloppervlak bieden voor de passerende treinwielen. In elektrische spoorweg- of automatische bloksecties kan spoorlijn ook als spoorcircuit worden gebruikt.
Welk metaal wordt vaak gebruikt voor treinrails?
Treinrails zijn doorgaans gemaakt van hoog-koolstof-mangaanstaal, een speciaal ontworpen railstaal dat is ontworpen om extreme wielbelastingen, herhaalde schokken en langdurige- slijtage te weerstaan. In tegenstelling tot gewoon constructiestaal wordt railstaal geproduceerd met gecontroleerde chemische samenstelling en walsprocessen om een dichte perlitische microstructuur te vormen, die uitstekende weerstand biedt tegen vervorming en vermoeidheid. Voor moderne spoorwegen, metro's, mijnbouwlijnen en kraanbanen blijft staal het enige praktische en economische metaal dat kan voldoen aan de veiligheids- en duurzaamheidseisen op de lange termijn.

Als internationale leverancier van railbevestigingen en railproducten levert GNEE RAIL stalen rails vervaardigd volgens GB, UIC/EN, JIS, AREMA, DIN en andere internationale normen, samen met railclips, basisplaten, verbindingsstaven en complete bevestigingssystemen, evenals technische begeleiding op maat en installatie.
| Standaard | september | Materiaal Typische kwaliteit |
| UIC860 | UIC54 | 700,900A,900B |
| UIC60 | ||
| EN13674.1 | 5.00E+02 | R200,R350HT,R260Mn,R35LHT,R320Cr,R370CrHT |
| 5.40E+02 | ||
| 6.00E+02 | ||
| 6.00E+03 | ||
| BS-11-1985 | BS80A | 700,900A,900B |
| BS90A | ||
| BS100A | ||
| AREMA | 115RE | SS,HH,LA,IH |
| 136RE | ||
| ASCE60 | U71Mn | |
| ASCE85 | U71Mn | |
| GB2585-2007 | 50kg/m | U71Mn |
| 60 kg/m | U75V | |
| 75kg/m | ||
| TB/T2344-2012 | 50kg/m | U71Mn,U75V,U77MnCr |
| 60 kg/m | U78CrV | |
| 75kg/m | ||
| GB 11264-1989 | 8kg/m | Q235 |
| 12kg/m | Q235 | |
| 15kg/m | 55Q, Q235 | |
| 18kg/m | 55Q, Q235 | |
| 22kg/m | 55Q, Q235 | |
| 24kg/m | 55Q, Q235 | |
| 30kg/m | 55Q, Q235 | |
| 38kg/m | 50Mn, U71Mn | |
| 43kg/m | 50Mn, U71Mn | |
| NL Kraanrails | QU70 | U71Mn |
| QU80 | U71Mn | |
| QU100 | U71Mn | |
| QU120 | U71Mn |
Waarom zijn treinrails gemaakt van staal in plaats van ijzer of aluminium?
Vroege spoorwegen gebruikten ooit smeedijzeren rails, maar deze werden snel vervangen door staal vanwege snelle slijtage en frequente breuken. Moderne railsystemen vertrouwen uitsluitend op staal omdat het de optimale combinatie biedtsterkte, hardheid, taaiheid en weerstand tegen vermoeidheid.

| Metaal | Kracht | Slijtvastheid | Vermoeidheid weerstand | Geschiktheid voor rails |
|---|---|---|---|---|
| Smeedijzer | Laag | Arm | Arm | Verouderd |
| Aluminiumlegering | Medium | Arm | Arm | Niet geschikt |
| Structureel staal | Medium | Medium | Medium | Niet voldoende |
| Railstaal (koolstof-Mn-staal) | Hoog | Uitstekend | Uitstekend | Standaard keuze |
Staal behoudt ook stabiele prestaties over een breed temperatuurbereik en maakt warmtebehandelingsprocessen mogelijk die de oppervlaktehardheid verder verbeteren bij zware- transport- en hoge- toepassingen.
Common-rail staalsoorten wereldwijd:
| Cijfer | Standaard / Regio | Typische samenstelling (gew.%) |
| R260 | EN 13674-1 (Europa) | C: 0,67–0,80, Mn: 0,90–1,20, Si: kleiner dan of gelijk aan 0,50 |
| R350HT | EN 13674-1 (Europa) | C: 0,75–0,85, Mn: 0,80–1,20, Cr: 0,20–0,50 |
| Kwaliteit 260 | AREMA (Noord-Amerika) | C: ~0,77, Mn: ~1,0–1,2, Si: ~0,2 |
| Kwaliteit 350 | AREMA + molenspecificaties (VS/Canada) | C: 0,78–0,83, Mn: 0,90–1,20, Cr: 0,2–0,6, + V/Nb (microgelegeerd) |
| BH Rail (bainitisch) | JIS E 1101 (Japan), aangenomen in de EU/India | C: 0,65–0,80, Mn: 1,0–1,4, Cr/Mo/Ni (optioneel, molen-specifiek) |
| U71Mn | GB/T 2585 (China) | C: 0,65–0,77, Mn: 1,10–1,40, Si: 0,15–0,35 |
| U75V | GB/T 2585 (China) | C: 0,67–0,77, Mn: 0,70–1,00, V: 0,04–0,12 |
Hoe verbetert staal de levensduur van het spoor?
Stalen rails kunnen nog verder worden verbeterdkopverharding en volledige warmtebehandeling, wat de weerstand aanzienlijk verbetert tegen:
- Vermoeidheid bij rollend contact
- Plastische vervorming
- Afbrokkeling van het oppervlak en golving

Typische levensduurverwachtingen:
- Licht industrieel spoor:5–10 jaar
- Conventionele spoorrail:15–25 jaar
- Warmte-behandelde zware-rail:25–40 jaar, afhankelijk van onderhoud en aslasten
Dit prestatieniveau kan door geen enkel ander praktisch metaalmateriaal worden bereikt.
Sinds 2008GNEE RAILlevert al meer dan 18 jaar stalen rails van verschillende kwaliteiten. Stalen rails van GNEE worden sterk aanbevolen in China en in het buitenland. Met geavanceerde apparatuur produceert GNEE stalen rails van hoge kwaliteit die voldoen aan de eisen van de meeste landen. Standaard rail, geharde rail, heavy rail, light rail, kraanrail en andere typen zijn hier allemaal verkrijgbaar. Als een van de belangrijkste spoorwegleveranciers van China heeft GNEE RAIL gewerkt aan het leveren van economische groene spoorwegproducten over de hele wereld.







