Wat is de samenstelling van stalen rail?
Jan 21, 2026
Stalen railis een warm-gewalst, continu gegoten of ingots-gewalst staalproduct met een gespecialiseerde dwars- dwarsdoorsnedegeometrie bestaande uit kop, lijf en basis, ontworpen om stalen wielen te geleiden, herhaalde dynamische belastingen te dragen, weerstand te bieden aan rolcontactvermoeidheid en spanningen veilig over te brengen naar dwarsliggers en ballast- of plaatspoor, terwijl de dimensionele stabiliteit op de lange termijn- behouden blijft.

In tegenstelling tot gewoon constructiestaal moet stalen rail tegelijkertijd een hoge oppervlaktehardheid bieden voor slijtvastheid en voldoende interne taaiheid om brosse breuk te voorkomen, wat voornamelijk wordt bereikt door gecontroleerde chemische samenstelling en thermo{0}}mechanische verwerking.GNEE RAILlevert spoorrails, mijnrails en kraanrails die zijn vervaardigd volgens meerdere internationale normen met zorgvuldig gecontroleerde chemische samenstellingen die zijn afgestemd op verschillende gebruiksomstandigheden.
Wat is de samenstelling van stalen rail?
Stalen rails zijn in de eerste plaatsmangaanstaal met hoog-koolstofgehalte, dat aanzienlijke hoeveelheden ijzer, koolstof (ongeveer 0,65-0,8%) en mangaan (0,8-1,3%) bevat voor sterkte, met kleinere gecontroleerde hoeveelheden silicium, zwavel en fosfor, plus sporenelementen zoals chroom, vanadium of niobium in gespecialiseerde legeringen voor verbeterde slijtvastheid, levensduur en hardheid, geoptimaliseerd voor zware belastingen en hoge snelheden.

| Standaard en kwaliteit | C (%) | Mn (%) | Si (%) | P (%) max | S (%) max | Typische toepassing |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GB U71Mn | 0.65–0.77 | 0.80–1.30 | 0.15–0.35 | 0.030 | 0.030 | Zwaar-vervoer en algemene spoorwegen |
| GB U75V | 0.70–0.80 | 0.80–1.20 | 0.15–0.35 | 0.025 | 0.025 | Hoge-slijtagecurven, hogere asbelasting |
| EN R260 | 0.60–0.82 | 0.65–1.25 | 0.15–0.60 | 0.030 | 0.030 | Conventionele hoofdlijn |
| EN R350HT | 0.72–0.82 | 0.80–1.30 | 0.15–0.60 | 0.025 | 0.025 | Hoge-snelheid en veel verkeer |
| AREMA 900A | 0.70–0.82 | 0.70–1.10 | 0.10–0.50 | 0.040 | 0.040 | Noord-Amerikaanse vrachtlijnen |
Hoe verhoudt de staalsamenstelling zich tot spoorprofielen en internationale normen?
De chemische samenstelling kan niet onafhankelijk van railprofiel en toepassing worden gekozen. Zwaardere railsecties zoals 60 kg/m, UIC60, 136RE en QU120 worden doorgaans gecombineerd met staalsoorten met een hogere- sterkte om grote buigmomenten en contactspanningen aan te kunnen, terwijl lichtere rails zoals 30 kg/m of 50 kg/m mogelijk iets lagere koolstofwaarden gebruiken om de slijtvastheid in evenwicht te brengen met gemakkelijker lasbaarheid op industriële en mijnbouwsporen. Internationale normen definiëren strikt zowel de geometrie als het toegestane chemische bereik, waardoor voorspelbare mechanische eigenschappen en spoorveiligheid op de lange- termijn worden gegarandeerd.
De onderstaande tabel vat samen hoe samenstelling en profielselectie gemeenschappelijk zijn geïntegreerdGNEE RAILleveringsprogramma's:
| Standaard | september | Materiaal Typische kwaliteit |
| UIC860 | UIC54 | 700,900A,900B |
| UIC60 | ||
| EN13674.1 | 5.00E+02 | R200,R350HT,R260Mn,R35LHT,R320Cr,R370CrHT |
| 5.40E+02 | ||
| 6.00E+02 | ||
| 6.00E+03 | ||
| BS-11-1985 | BS80A | 700,900A,900B |
| BS90A | ||
| BS100A | ||
| AREMA | 115RE | SS,HH,LA,IH |
| 136RE | ||
| ASCE60 | U71Mn | |
| ASCE85 | U71Mn | |
| GB2585-2007 | 50kg/m | U71Mn |
| 60 kg/m | U75V | |
| 75kg/m | ||
| TB/T2344-2012 | 50kg/m | U71Mn,U75V,U77MnCr |
| 60 kg/m | U78CrV | |
| 75kg/m | ||
| GB 11264-1989 | 8kg/m | Q235 |
| 12kg/m | Q235 | |
| 15kg/m | 55Q, Q235 | |
| 18kg/m | 55Q, Q235 | |
| 22kg/m | 55Q, Q235 | |
| 24kg/m | 55Q, Q235 | |
| 30kg/m | 55Q, Q235 | |
| 38kg/m | 50Mn, U71Mn | |
| 43kg/m | 50Mn, U71Mn | |
| NL Kraanrails | QU70 | U71Mn |
| QU80 | U71Mn | |
| QU100 | U71Mn | |
| QU120 | U71Mn |







